آموزش خیاطی

آموزش چیدمان الگو روی پارچه

چیدمان الگو

روش چیدمان الگو روی پارچه

چیدن  الگو روی پارچه نیاز به دقت و توجه فراوان دارد و دوخت صحیح و آسان زمانی میسر است که برش ها دقیق انجام پذیرد.

 ابتدا  تکه های الگو را اتو بزنید تا چروک و ناصافی آن برطرف شود. کناره ترکی پارچه باعث جمع شدن پارچه می گردد کناره ( ترکی) پارچه را بچینید .

کافی بودن مقدار و طول پارچه بستگی به عرض پارچه دارد. قبل از خرید پارچه ، تکه های الگوی لباس را روی زمین با محاسبه عرض های 90 ، 115 و 145 سانتی متر جداگانه قرار دهید و به این روش طول پارچه موردنظر برای خرید را مشخص کنید.

اموزش الگو

تکه های الگو اعم از قسمت های اساسی مانندالگوی جلو، پشت و آستین و الگوهای کوچک تر نظیر سجاف، مچ، جیب و … را شماره گذاری کنید.

اموزش الگو

درصورتی که الگوهای یک قسمت از لباس به صورت قرینه نبوده و ( پشت و رو) ی پارچه یکسان نباشد ،مانند دامن لنگی که جلوی آن، قسمت چپ و راستش، یکسان نیست، باید دقت کنید که پس از برش تمام  قطعات پارچه و دوخت آن به یکدیگر، لباس پشت و رو نشود. برای جلوگیری از اشتباه، باید روی تکه های متعلق به یک قسمت که قرینه نیست در سمت راست و چپ الگو را با علامت گذاری روبه روی هم قرار دهید.

آموزش الگو

اگر پارچه دارای خواب و ناحواب یا نقوش سربالا نباشد می توانید الگو را ( سر و ته) قرار دهید.

آموزش خیاطی

به طور کلی، همیشه تکه های الگو را روی سمت پشت پارچه قرار دهید و ببرید;  مگر لازم باشد. برش الگو باید روی یک لای پارچه انجام گیرد که در آن صورت بهتر است از ابتدا الگو را روی یک لای پارچه پهن و میزان کنید.

آموزش الگو

در بیشتر موارد پارچه را دولا ( تا) کنید و سپس برش را انجام دهید. در بعضی از موارد با جابجایی الگو روی پارچه سعی نمایید از پارچه ی باقیمانده حداکثر استفاده را بکنید.

آموزش خیاطی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.